několik tipů na pohodovou svatbu

15.02.2025

Organizace na prvním místě

Základem všeho je dobrý plán. Několik dní před svatbou se sejděte se svědky i manažerem restaurace a projděte si všechny detaily a průběh dne. Zkontrolujte, jestli dodavatelé květin, pití a jídla, ale i třeba fotograf nebo DJ vědí, kdy a kam mají dorazit a co dělat. Nevěsta by se měla snažit delegovat co nejvíce věcí na někoho jiného, aby si svůj den užila a vzpomínala na něj s láskou

Pomocná ruka se určitě hodí – pamatujte na to!

V tomto případě je třeba pečlivě vše zvážit, protože zařizování svatby není jednoduchá záležitost. Abyste si svatbu opravdu užili, je chytré pověřit přípravami svatební koordinátorku, popřípadě si najít pomocnou ruku v podobě kamarádky.

Připravte si plán dne, nicméně neupínejte se na časové údaje nekompromisně, je naprosto běžné, že se něco zdrží anebo funguje rychleji .... praktické je připravit harmonogramy dva - pro koordinátora a produkční tým svatby s časovými údaji + pro hosty bez nich, respektive ponechat jen důležité časy  - je to méně stresující. • V průběhu svatby není nutné dodržovat svatební harmonogram do puntíku, důležité je, aby se lidé bavili. Program by na sebe ale měl plynule navazovat. Jakmile totiž vzniknou pauzy, hosté se začnou nudit.


Příklad harmonogramu


    Až vytvoříte váš plán, je nutné ho někomu předat. Někomu zodpovědnému, kdo celý den bude kočírovat, aby běžel právě podle vašeho harmonogramu. Neměli by to být snoubenci a ani rodiče.

Do harmonogramu pro zasvěcené je dobré připsat časové údaje o rozplánování příprav, příjezd kadeřnice a vizážistky, fotografa, živé hudby a podobně, není od věci poznamenat důležité kontakty.


Počítejte, že přípravy nevěsty vám zaberou cca dvě hodiny a raději přidejte ještě půlhodinku jako rezervu (možná více, pokud se budou líčit i družičky). V průběhu příprav na místo přijíždí fotograf a začíná fotit prostředí, nevěstu i ženicha.


 Obřad                  Pozor na zpoždění. Nenechejte hosty příliš dlouho čekat. Civilní obřad trvá většinou mezi 20 a 30 minutami, Církevní většinou déle. A hned po něm začínají gratulace novomanželům. Ty můžou trvat od 5 do 20 minut, podle počtu hostů. V Česku bývají velmi časté obřady ve 12 hodin. Pro někoho to fungovat může, pro někoho ne. Pokud budete mít obřad třeba v 15hodin, vyhnete se rannímu stresu a není třeba pro hosty připravovat tak obsáhlý program, prostě pohodička. Jestli však máte v plánu spoustu her a zábavy, pamatujte, že čas ve svatební den letí jako blázen a často ani nestihnete všechno, co jste si namysleli. Potom třeba i obřad v 11 hodin není od věci. 



Po skončení gratulací je ideální čas na skupinové a rodinné fotky. Všichni jsou na jednom místě, ještě jsou upravení a čekají na instrukce. Focení trvá podle počtu hostů mezi 15 a 40 minutami. Skupinové focení na svatbě nepatří k těm nejvíc vzrušujícím částem svatebního dne. O to je ale důležitější, aby proběhlo rychle, efektivně a aby výsledek stál za to. focení skupinek je nejvhodnější hned po skončení obřadu. Proč? Důvodů je několik.

• Hosté jsou v tu chvíli pohromadě a čekají na instrukce

• Po obřadu jsou hosté ještě upravení

• Ne všichni hosté se zdrží na celý svatební den

Na svatbách se často stává, že se skupinové focení změní v chaos. Hosté vymýšlí spoustu variant skupinek, opakuje se focení, protože se na někoho zapomnělo a vše najednou trvá mnohem déle, než by mělo. Takové situaci můžete snadno předejít. Stačí se připravit. Nic vám totiž neusnadní focení skupin tak, jako dobře připravený seznam.


Připravte si i mokrou variantu svatebního obřadu pro případ, že by vám pršelo štěstí. Buď si vypůjčte velké deštníky nebo vybírejte taková svatební místa, kde jsou možné obě varianty, suchá i mokrá.


Zaujaly Vás mé fotky? Velmi ráda budu Váš svatební fotograf.. nebo kameraman. Anebo zvládneme obojí, jsme sehraný tým s kameramanem Honzou. Poptejte předsvatební schůzku, zcela zdarma, na které se sejdeme osobně, řekneme si víc a případně připravíme podklady pro smlouvu.

 Těším se na Vás

Mirka